loader image
  • Projektowanie kuchni

MONTAŻ SPRZĘTÓW KUCHENNYCH NAD ZMYWARKĄ

Jeśli chcesz umieścić piekarnik lub mikrofalówkę w segmencie wysokim nad zmywarką, sprawdź czy nie stracisz gwarancji na sprzęt. Jest to zabieg odradzany przez wielu producentów sprzętu AGD, bardzo często reklamacja piekarnika nie jest uwzględniana. 

-ROZPLANOWANIE OŚWIETLENIA I GNIAZD ELEKTRYCZNYCH

Kuchnia musi być podzielona na strefy o różnej funkcji i charakterze, tak aby uzyskać optymalny efekt: wygodną, ergonomiczną przestrzeń,, w której łatwo będzie wykonywać codzienne obowiązki. Pamiętaj o odpowiednim rozmieszczeniu światła: głównego oświetlenia górnego (oświetlającego całe pomieszczenie) oraz oświetlenia punktowego (doświetlającego konkretne strefy). 

Najczęściej spotykany błąd to brak oświetlenia blatu przy oknie. 

Planując szafki wiszące, warto zastosować wbudowany w dno szafki profil z paskiem ledowym.

Przemyśl liczbę niezbędnego drobnego sprzętu i rodzaju gniazd. Od tego uzależnione jest czy gniazda mają być pojedyncze, czy podwójne, na ścianie, w blacie, czy może wbudowane w dno szafek wiszących.

-ZLEW POD OKNEM

Bardzo często stosowana opcja, zlewozmywak pod oknem, wymaga weryfikacji głębokości i wysokości wnęki okiennej od podłogi. Wielokrotnie spotykany błąd to brak możliwości otwierania okna lub utrudniony dostęp do mycia tafli szklanych.

-CHŁODZIARKA W ZABUDOWIE

W celu prawidłowej wentylacji chłodziarki bardzo często trzeba zostawić otwory po bokach i z góry lodówki. Instrukcja montażu wielu sprzętów wolnostojących zobowiązuje producentów zabudowy kuchennej do zachowania nawet 2–5 cm obustronnego odstępu chłodziarki od zabudowy meblowej (bez możliwości zastosowania blend zakrywających szczelinę). Pamiętaj, że serwis AGD po zweryfikowaniu zgłoszenia nie przyjmuje reklamacji! 

Oczywiście są na rynku lodówki, które takich otworów nie wymagają, ale ich ceny są dużo wyższe od przeciętnych chłodziarek. 

-RURY GAZOWE A ZABUDOWA KUCHENNA

Rury gazowe często biegną wzdłuż ściany i nie możemy ich usunąć, dlatego należy zwrócić uwagę projektując blat kuchenny o standardowej głębokości 60 cm. Może się okazać, że po wstawieniu szafek nie ma odpowiednio dużo miejsca, będzie trzeba w takiej sytuacji wyciąć otwory w tylnej części szafki, aby można było wsunąć je do końca.

-WYSOKOŚĆ DOLNEGO COKOŁU A WYSOKOŚĆ LISTEW PRZYPODŁOGOWYCH

Nieraz listwa przypodłogowa dochodzi do zabudowy meblowej, należy wówczas zwrócić uwagę na na ich wysokość..

Ważne by listwa przypodłogowa nie była wyższa od cokołu szafek kuchennych, 

robi się wtedy mało estetyczny uskok trudny do połączenia. Lepiej gdy listwa będzie niższa lub równa z cokołem.

-ZLEW PODWIESZANY A RODZAJ BLATU

Nie każdy rodzaj blatu nadaje się pod zlew podwieszany, zwróć na to uwagę przed jego zakupem. Do tego rodzaju zlewu odpowiednie będą blaty o brzegach odpornych na działanie wody np granitowy czy ze spieków. Nie możemy wykonać natomiast blatu drewnianego czy z płyty laminowanej.

-WENTYLACJA A MEBLE KUCHENNE 

Najczęściej mamy w kuchni dwie kratki wentylacyjne : wywiewną, która umożliwia wydostawanie się powietrza na zewnątrz oraz kratkę służącą do podłączenia okapu. 

Co jeśli mamy zaprojektowaną zabudowę do sufitu i zasłaniamy kratkę?

Jest na to kilka rozwiązań:

-górna szafka otwarta – z półkami, aby była swobodna cyrkulacja powietrza

– zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

-wykonanie otworu wentylacyjnego w cokole górnym szafki która będzie całkowicie otwarta od góry

– ażurowy front górny i zostawienie odsłoniętej kratki wentylacyjnej

-TRANSFORMATOR DO PROFILA  LED 12V MONTOWANEGO POD SZAFKAMI

Często zapominamy o miejscu na transformator do profila LED 12V – musi być w łatwo dostępnym miejscu oraz o wypuście kablowym pod transformator zasilający profile, aby nie wypadł za nisko w stosunku do szafek wiszących.

-BRAK BLEND W SZAFKACH NAROŻNYCH

Często zapominamy o możliwej kolizji uchwytów meblowych w narożnikach kuchni w kształcie litery U lub L , rozwiązaniem jest zastosowanie blend bocznych odpowiedniej szerokości.

-ODLEGŁOŚĆ SZAFEK WISZĄCYCH OD BLATU ROBOCZEGO

W przypadku płyty gazowej, minimalna odległość od okapu to 75 cm

Jeśli zdecydujesz się na płytę indukcyjną lub tradycyjną ceramiczną – odległość ta może być mniejsza – ok. 60 cm bądź nawet 50-55 cm jeśli osoby gotujące są niskie. 

Pamiętać należy również by szafki wiszące nie były zbyt głębokie, najczęściej mają ok. 35 cm, by wygodnie pracowało się na blacie.

Zostaw komentarz